СТРУЈА ПОНОВО УБИЛА ПРЕКО 40 БЕЛИХ РОДА, ВРЕМЕ ЈЕ ДА ИХ ЗАШТИТИМО(извор Алпрес)

СТРУЈА ПОНОВО УБИЛА ПРЕКО 40 БЕЛИХ РОДА, ВРЕМЕ ЈЕ ДА ИХ ЗАШТИТИМО(извор Алпрес)

Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС), у послатом допису медијима, обавештава јавност о два трагична случаја страдања птица од последица струјног удара у којима је угинула најмање 41 бела рода.

На два локалитета, у близини језера Буљанка у Параћину и на Новом гробљу у Нишу, орнитолози овог Друштва пронашли су најмање 56 страдалих птица. Нажалост, оба локалитета су од ранијих година, како се наводи, позната као места масовних страдања птица од струјног удара.

Упркос бројним апелима које је ово удружење упућивало надлежним институцијама, ове године ситуација се поновила. Беле роде се полако окупљају у јата и припремају за јесењу миграцију у топлије крајеве током које користе долину Велике Мораве као коридор изнад ког лете, напомињу у Друштву за заштиту и проучавање птица Србије. У близини ове реке и језера Буљанка налази се депонија која расте из године у годину, што је мала еколошка замка за селице које на том месту траже храну. У покушају да одморе на стубовима далековода, птице у тренутку бивају спржене снажним струјним ударом, на шта недвосмислено упућује карактер повреда код пронађених птица.

Истовремено, сценарио је сличан и на Новом гробљу у Нишу, у близини којег се налази депонија. Слободан Марковић је овде пронашао лешеве 11 белих рода и седам птица из породице врана. Прошле године, на истом месту, пронашао је осам усмрћених рода, четири гачца и једну свраку.

У Друштву за заштиту и проучавање птица Србије поручују да овакви случајеви не само да узрокују узнемирење јавности када буду откривени већ доводе и до прекида испоруке електричне енергије и економске штете домаћинствима и привреди. Како је на овим местима страдање доказано, из Друштва апелује на надлежне институције, пре свега на Електродистрибуцију Србије да се проблем реши, како би се у будућности спречила штета и сачували животи строго заштићених врста птица. Потребно је изоловати стубове и заменити опасне елементе безбедним, што је проверена пракса која је распрострањена широм европских земаља.

Извор фотографија: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (аутор фотографија: Никола Недељковић).

извор Алпрес