Polaganjem venaca i odavanjem počasti, u porti crkve Svetih arhangela Mihaila i Gavrila na Deligradu juče je obeležena 218. godišnjica Bitke na Deligradu.
U ime Vlade Republike Srbije i Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, državnu ceremoniju je predvodio državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, koji je ovom prilikom istakao:
“Deligrad nije nikada pao. Deligrad je kapija centralne Srbije na desnoj obali Južne Morave koji je uvek bio simbol slobode, borbe ovoga naroda za krst časni i slobodu zlatnu. Zato ovo mesto, ovaj narod imaju punu simboliku nečega što smo vekovima sanjali na ovim prostorima opijeni kosovskim mitom, viteštvom i junaštvom naših srednjevekovnih vladara, kraljeva i cara Dušana, našom duhovnošću koja se nalazi u manastirima širom stare Srbije na prostoru Balkana, našim svetosavljem Srpske pravoslavne crkve. I došli smo do te konačne ideje da srpski narod u 20. veku u velikim borbama i u Prvom svetskom ratu i u Drugom svetskom ratu dočeka slobodu. Slobodu smo doneli mi sami sebi. Mi kao mnogostradalni narod, mi smo dali ogromne milionske žrtve širom Balkana i širom Evrope. Mi smo dali dve autohtone dinastije, iznedrili ih iz naroda, koje su bile na čelu ove države. To ni jedan narod, sem Srba, na ovom svetu nije dao.“
U ime domaćina, prisutnima se obratio predsednik opštine Aleksinac Dalibor Radičević: “Danas se nalazimo ovde na ovom svetom mestu gde se branila Srbija. Gde su mnogi naši preci položili živote. Zato mi je posebno drago što mogu da vidim predstavnike svih škola, odnosno decu iz naših škola. Jer da bi smo imali svetlu budućnost moramo da se setimo i naših slavnih predaka. Ovde na Deligradu je branjena Srbija. Tako da je ovo nama primer kako treba da se ponašamo i kako treba da volimo i branimo našu voljenu Srbiju.“
Nakon Liturgije i pomena palim borcima, vence na spomen kosturnicu položio je državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Antić, delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Opštine Aleksinac, Ruskog centra za nauku i kulturu “Ruski dom“ i brojna udruženja i građani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Prigodan kulturno umetnički program realizovan je u organizaciji Centra za kulturu i umetnost Aleksinac.
Boj na Deligradu počeo je 3. septembra 1806. godine jakim frontalnim napadom Turaka, da bi u žestokim borbama koje su trajale ceo dan, Srbi, iako brojčano slabiji, uspeli da odbrane Deligrad i odnesu veliku pobedu nad Turcima u Prvom srpskom ustanku. Deligrad je u srpskom rodu postao i ostao simbol upornosti i borbe za ideale slobode. Postao je i inspiracija mnogim umetnicima, poput velikog Đure Jakšića koji je 1875. ispevao čuvenu Otadžbinu.
Na mestu gde se nalazila glavna linija odbrane srpske vojske podignut je spomen – hram Svetog arhangela Mihaila i Gavrila u znak sećanja na pale srpske borce.