Na inicijativu Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, ove godine se po prvi put obeležava Međunarodni dan nege i podrške, 29. oktobar.
Pružanje nege, plaćeno i neplaćeno, jedna je od najvažnijih komponenti odgovora društva na demografsko starenje. Pružanje nege obuhvata direktne, lične aktivnosti, kao što je hranjenje bebe ili negovanje bolesnog partnera; i aktivnosti indirektne nege, kao što su kuvanje i čišćenje prostora. Plaćeno pružanje nege obavljaju formalni negovatelji kao što su medicinske sestre, lekari, vaspitači i negovateljice. Neplaćeno pružanje nege je domen rada neformalnih negovatelja, a koji su najčešće bliski članovi porodice osobe kojoj se pruža nega, rodbina, prijatelji ili susedi. Neformalna nega je stub svakog sistema dugotrajne nege u svetu sa stotinama miliona neformalnih negovatelja bez čijih usluga bi se ovi sistemi urušili, a koji u najvećem broju slučajeva nemaju podršku u edukaciji, pristupu tržištu rada itd.
Procenjuje se da na globalnom nivou korpus radne snage koja se bavi negom čini 249 miliona žena i 132 miliona muškaraca. Predviđa se da će do 2030. godine broj korisnika nege dostići 2,3 milijarde, sa dodatnih sto miliona starijih osoba sto miliona dece uzrasta od 6 do 14 godina kojima će biti potrebna nega. Pružaoci neplaćene, neformalne nege najvećim delom jesu žene (76,2%), a koje u pružanje nege ulažu čak 3,2 puta više vremena od muškaraca.
Imajući u vidu potrebu za ulaganjem u ekonomiju nege i stvaranjem rodno odgovornih, jakih i rezilijentnih, inkluzivnih i starosno osetljivih sistema nege i podrške koji uključuju puno poštovanje ljudskih prava, a sa ciljem priznavanja, vrednovanja, smanjenja i preraspodele neplaćene nege i podrške, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je odlučila da 29. oktobar proglasi Međunarodnim danom nege i podrške.
izvor Crveni krst Srbije