Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Ćirila i Metodija, braću iz Soluna koji su širili pismenost i hrišćanstvo među Slovenima.
Ćirilo i Metodije su rođeni u Solunu. Ali pošto je Solun bio okružen Slovenima, naučili su slovensko–makedonski dijalekt.
Ćirilo je bio najmlađi od sedam braće i njegovo kršteno ime je bilo Konstantin. Metodijevo kršteno ime je bilo Mihail, a ime Metodije je dobio kada se zamonašio na planini Uludag, u severozapadnoj Turskoj.
Metodije je u madosti postao upravnik jedne arhontije u istočnoj Makedoniji, dok je Ćirilo, koji je odrastao na carskom dvoru, nakon završenih filozofskih i teoloških studija bio postavljen za bibliotekara Aja Sofije u Carigradu i učitelja filozofije na carigradskoj visokoj školi.
Nakon neuspešne misije opismenjavanja u Rusiji (860. godine) braća su angažovana za novu misiju među Slovenima. Naime, 862. moravski knez Rastislav zatražilo je od cara Mihaila episkopa i sveštenike koji će propovedati na slovenskom jeziku hrišćansku veru.
Ćirilo je sastavio prvo slovensko pismo – glagoljicu i na jezik makedonskih Slovena iz okoline Soluna preveo najnužnije crkvene knjige. Na taj način braća su stvorila prvi slovenski književni jezik i postavili temelje slovenskoj književnosti.
Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo i Metodije su udarili temelje slovenskoj pismenosti. Svojim radom oni su pomagali kulturni napredak Slovena zbog čega su ostali upamćeni kao “slovenski apostoli”.