Obeležavanje događa iz Prvog srpsko-turskog rata 1876. godine kada se branila sloboda Aleksinca i pokušavalo oslobađanje teritorija južno od našeg grada, gde su živeli naši sunarodnici, upriličeno je danas u Gornjem Adrovcu gde je pre 148. godina, u čuvenom boju, živote izgubio značajan broj turskih vojnika, ali i naših branilaca. Među njima je bio i ruski dobrovoljac pukovnik Nikolaj Nikolajevič Rajevski.
Već po ustaljenom protokolu obeležavanje ovog događaja počelo je Svetom liturgijom u crkvi Svete Trojice u Gornjem Adrovcu, podignute na mestu pogibije ovog ruskog plemića, a zatim je održan i pomenom palim ratnicima koji su kao dobrovoljci položili živote u Boju na Gornjem Adrovcu. Poštovacio dela ovih hrabrih ratnika, tradicije i istorije su ovom prilikom položili vence na spomenik pukovniku Rajevskom. Osim više udruženja boraca i onih koji neguju tradiciju oslobodilačkih ratova, cveće su položile i zvanične delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i Opštine Aleksinac. Da Rajevski nije zaboravljen u zemlji svog porekla, Rusiji, svedoče i delegacije Ambasade Ruske federacije u našoj zemlji i Ruskog centra za nauku i kulturu u Beogradu, koje su takođe položile cveće.
Ispod krošnji stoletnih lipa u crkvenoj porti izveden je prigodan kulturno-umetnički program u organizaciji Centra za kulturu i umetnost Aleksinac uz učešće učenika Aleksinačke gimnazije. Obeležavanje je nastavljeno u sali Centra za kulturu i umetnost prikazivanjem igrano-dokumentarnog filma „Voda – poslednji dani pukovnika Rajevskog”. Pokrovitelj obeležavanja Boja na Gornjem Adrovcu je Opština Aleksinac.
Inače, nadmoćnija turska vojska je uspela kasnije da potisne brojčano slabije srpske snage u čijim redovima su se borili i dobrovoljci. Slede novi sukobi na Gredetinu, Velikom Šiljegovcu, Krevetu i Đunisu, kada dolazi do primirja i završetku Prvog, a u brzo počinje i Drugi srpsko-turski rat 1887-1878. godine. Zahvaljujući vojnim uspesima u drugom ratu Srbija dobija davno očekivanu nezavisnost kao i Vranjski, Prokupački i Pirotski okrug.