Pod krovom ogranka Srpske akademije nauka i umetnosti u Nišu sprovodi se projekat koji se zove „Muzičko nasleđe Jugoistočne Srbije, savremeno stvaralaštvo i obrazovanje ukusa”, čiji je rukovodilac profesor dr Danijela Zdravić Mihajlović u Nišu.
Tim povodom, članovi SANU-a su se juče obreli u Aleksinac sa namerom da naprave audio-snimke, odnosno da snime pevačku grupu koja je radila pri Centru za kulturu i umetnost Aleksinac, počev od 2019. godine kada je radionica inicirana. To nam je i potvrdila etno-muzikolog Jelena Jovanović, naučni savetnik u Muzikološkom institutu SANU i dopisni član SANU-a.
− Vrlo mi je drago da se ta radionica održala do sada i da su one uspele da se izgrade jedan lep repertoar uz pomoć etno-muzikologa, moje koleginice Marije Petrović, koja je ovde angažovana kao vokalni pedagog. Tu imamo i solistkinju Ljiljnu Mijajlović iz Mozgova, koja je prošle godine bila imenovana za čuvara tradicije − rekla je Jovanović.
Ovaj projekat, sama aktivnost koju sprovode, vodi se pod naslovom „Oj jabuko, zeleniko”- radionice srpskog tradicionalnog pevanja i njegovi nastavljači, a sve sa ciljem da se te pesme urade, da se obnove, otpevaju, da se pretvori u zvučni proizvod koji će imati šanse da i dalje živi, koji će moći da promoviše ljude koji to rade.
− Po mom mišljenju i mišljenju mojih kolega, toga je veoma malo danas i u medijima i svakodnevici, pa se trudimo da nekako sa svoje strane pomognemo da se to očuva − dodaje Jovanović.
Inače, njihov cilj je da uz još nekoliko radionica širom Srbije, ove vrste, naprave jedan CD kojim će predstaviti rad radionica u više krajeva Srbije. U pitanju su Brus, Topola, Boljevac, Aleksinac, Gadžin Han i Leskovac.
Sa etno-muzikologom Jelenom Jovanović juče je u Aleksincu bio i tonski snimatelj i dizajner zvuka Zoran Jerković koji poseduje bogatu biografiju i iskustvou upravo sa tradicionalnim pesamama i terenskim snimcima. Naravno, članovi SANU-a imaju dobru saradnju sa Centrom za kulturu i umetnost već četiri-pet godina i kažu da je za takvu saradnju zaslužna organizator programa Lidija Rakonjac.
izvor ALPRES