„Davanje krvi je čin solidarnosti. Pridružite se naporima i spasite živote“
Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi, 14. jun, obeležava se svake godine širom sveta. Obeležavanje ovog datuma ima za cilj da se podigne svest o potrebi za bezbednom krvlju i krvnim proizvodima kao i da se iskaže zahvalnost dobrovoljnim, davaocima krvi za njihove spasonosne darove krvi.
Služba za transfuziju krvi koja pacijentima omogućava pristup bezbednoj krvi i krvnim proizvodima u dovoljnim količinama je ključna komponenta efikasnog zdravstvenog sistema. Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi ima za cilj da podigne svest o potrebi za redovnim davanjem krvi, što je važno za održavanje zdravstvenog sistema sa stabilnim snabdevanjem, i da proslavi naporan rad medicinskih stručnjaka koji rade na istraživanju i razvoju novih tehnologija i upotreba donacija krvi, kao i medicinskih timova koji redovno koriste krv.
Slogan Svetskog dana davalaca krvi za 2022. godinu je „Davanje krvi je čin solidarnosti. Pridružite se naporima i spasite živote“ kako biste skrenuli pažnju na ulogu koje dobrovoljno davanje krvi ima u spašavanju života i jačanju solidarnosti unutar zajednica. Davanje krvi nije samo u svrhu transfuzije – ono ima mnoge druge prednosti za zdravstveni sistem. Ovaj dan se koristi i za zahvalnost donatorima na njihovoj službi i odlučnosti da spasu živote i učine svet boljim mestom.
Svetski dan davalaca krvi je kreiran da:
– podigne globalnu svest o potrebi za bezbednom krvlju i krvnim proizvodima za transfuziju;
– istakne ključni doprinos dobrovoljnih, neplaćenih davalaca krvi nacionalnim zdravstvenim sistemima;
– podrži nacionalne službe za transfuziju krvi, organizacije davalaca krvi i druge nevladine organizacije u jačanju i širenju njihovih programa dobrovoljnih davalaca krvi jačanjem nacionalnih i lokalnih kampanja.
Ovaj dan takođe pruža priliku da se pozovu na akciju vlade i nacionalne zdravstvene vlasti da obezbede adekvatne resurse za povećanje prikupljanja krvi od dobrovoljnih, davalaca krvi i da upravljaju pristupom krvi i transfuzijom onih kojima je to potrebno. Potreba za krvlju je univerzalna, ali pristup krvi za sve one kojima je potrebna nije. Nedostaci krvi su posebno akutni u zemljama sa niskim i srednjim prihodima.
Da bi se osiguralo da svako kome je potrebna transfuzija ima pristup bezbednoj krvi, svim zemljama su potrebni dobrovoljni, neplaćeni davaoci krvi koji redovno daju krv. Efikasan program davalaštva krvi, koji karakteriše široko i aktivno učešće stanovništva, ključan je za zadovoljavanje potrebe za transfuzijom krvi u mirnodopskim uslovima, kao i za vreme vanrednih situacija ili katastrofa, kada postoji porast potražnje za krvlju.
izvor :WHO (Svetska zdravstvena organizacija)