Још једна монографија, која је у вези са догађајима на овим просторима за време Првог светског рата, а под називом „Резервна војна болница Тимочке дивизије 1914 – 1915. године у Алексинцу”, угледала је светлост дана.
Публика која је до последњег места испунила салу Дома омладине овдашњег Дома културе је помно пратила излагање аутора ове књиге, Миће Милојевића, Зорана Стевановића и Милана Милојевића, а који су и раније приређивали публикације у вези са историјским темама и споменичним наслеђем на територији општине Алексинац. Како је рекао један од аутора професор Зоран Стевановић, мнографија „Резервна војна болница Тимочке дивизије 1914 – 1915. године у Алексинцу” је од великог значаја за локалну историографију, јер допуњује досадашња сазнања о Великом рату на простору Алексиначког поморавља.
− До сада је објављен већи број дела, али овај сегмент који она проучава је био непознат. Овде је поред података из Алексиначке резервне војне болнице објављен и списак са преко 700 лица, потпуни су подаци о војницима са свих простора Србије који су се ту лечили и нажалост преминули, или од рана, или од заразних болести, пре свега од пегавог тифуса, као и многобројни заробљени аустроугарски војници који су овде упућени на лечење и ту су преминули. Сви су они сахрањени на Алексиначком гробљу где је после Првог светског рата, највероватније 1928. године, подигнут споменик. На тај начин су се становништво овога краја и држава одужили овим људима који су били жртве овог Великог рата − појашњава проф. Стевановић.
Иначе, идеја за издање овакве једне публикације настала је приликом полагања венаца поводом Дана примирја на спомен костурници где су сахрањени војници не само српске војске, већ и заробљени војници аустроугарске војске, чији су посмртни остаци касније пренети у њихове земље.
Издавач ове монографије је Удружење бораца Народнооослободилачког рата Алексинац, а издавање је суфинансирало Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије.