DOPRINOS POPULARIZACIJI NAUKE MEĐU MLADIMA

DOPRINOS POPULARIZACIJI NAUKE MEĐU MLADIMA

Ovih dana pojavio se prvi broj elektronskog časopisa „Stemologija“ koji objavljuje radove iz obrazovne prakse koji afirmišu i popularišu primenu nauke među mladima, učenicima osnovnih i srednjih škola, u kome su zastupljena i dva rada autorskog tima iz Osnovne škole za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom „Smeh i suza“ iz Aleksinaca.

U prvom broju elektronskog časopisa „Stemologija“, koji izdaje STEM Obrazovni centar za Srbiju i zapadni Balkan i koji je deo međunarodne mreže STEM organizacija, objavljen je veliki broj radova koji na popularan način afirmišu primenu naučnih disciplina u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Makedoniji.

Među njima su i dva rada autorskog tima iz Osnovne škole za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom „Smeh i suza“ iz Aleksinaca.

Tim čine: Biljana Veselinović, nastavnica matematike i fizike, Svetlana Bogavac Đorđević, nastavnica hemije, Jasmina Marković, nastavnica individualnih logopedskih vežbi, Katarina Krčmar, nastavnica predmetne nastave i Elena Stojanović, pedagog.

Njihovi radovi objedinjuju, u okviru jedne nastavne jedinice, znanja iz više naučnih disciplina: fizike, matematike, hemije, biologije… Prvi rad pod nazivom „Nacrtaj struju“ na zanimljiv način tumači prenos električne energije putem provodnog mastila, zatim strujno kolo, te izradu maketa. Drugi rad, takođe na popularan način, kroz izradu modela uha, objašnjava funkciju ovog ljudskog organa.

STEM obrazovanje predstavlja interdisciplinarni pristup učenju koji uklanja tradicionalne barijere koje razdvajaju četiri discipline: nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku i integriše ih u stvarna i relevantna iskustva učenja za učenike.

STEM je akronim koji upućuje na nekoliko akademskih disciplina: nauka (science), tehnologija (technology), inženjering (engineering) i matematika (mathematics).

Iako je termin odavno poznat, punu primenu stiče poslednjih decenija u vreme brzog razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija, pripremajući učenike za novo doba u koje smo uveliko zakoračili.

Radovi aleksinačkog tima se mogu pregledati OVDE

Više o STEM obrazovanju u gimnaziji i osnovnoj školi može se saznati OVDE.

Fotografija M. Petković / Tim autora iz Aleksinca