ВИШЕ ОД ТРЕЋИНЕ СТАНОВНИШТВА СРБИЈЕ СТАРИЈЕ ОД 60 ГОДИНА

ВИШЕ ОД ТРЕЋИНЕ СТАНОВНИШТВА СРБИЈЕ СТАРИЈЕ ОД 60 ГОДИНА

Старење становништва један је од највећих изазова 21. века, а тренд старења друштва у целини није заобишао ни Републику Србију.

Међународни дан старијих особа обележава се у свету и код нас 1. октобра са циљем да се поново укаже на проблеме са којима се старији људи суочавају и да се нагласи колико је важно прилагодити окружење у коме живимо како способностима тако и потребама становника трећег доба.
Према последњем Попису становништва из 2022. године, од укупног броја становништва (6,7 милиона) у Републици Србији живи укупно 1,9 милиона људи старијих од 60 година. Просечан век се продужио, и он данас у Србији износи 78,7 за жене и 73,9 за мушкарце.
На светском нивоу, број људи старијих од 60 година, према доступним информацијама, износи 1,1 милијарду, а пројекције говоре да ће се до средине века тај број удвостручити. Како становништво стари, потражња за свеобухватним услугама здравствене заштите, неге и социјалне подршке значајно је порасла.
Нажалост, предрасуде према старијим особама отежавају њихову социјалну инклузију и могу да их спрече да у пуној мери учествују у друштвеним, политичким, економским, културним, духовним, грађанским и другим активностима. Занемарује се огромно животно и радно искуство, које, не само младим генерацијама, већ друштву у целини представљају неисцрпни ресурс, вредан поштовања.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог позива на већу осетљивост целокупне јавности на потребе, проблеме и услове живота са којима се суочавају старија лица. Сматрамо кључним неговање међугенерацијске солидарности и сарадње и изградњу позитивног става о старењу како бисмо боље сагледали не само проблеме већ и све позитивне аспекте зрелог доба које је неминовна перспектива сваког од нас.
Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 1. октобар за Међународни дан старијих особа на седници одржаној 14. децембра 1990. године. Ове године Уједињене нације, за 34. обележавање Светског дана старијих, у фокус стављају тему „Достојанствено старење: важност јачања система неге и подршке за старије особе широм света“.
Овогодишња кампања ће окупити стручњаке који ће разговарати о политикама, законима и праксама, које јачају системе бриге и подршке за старије особе. Биће наглашена хитна потреба за проширењем могућности обуке и образовања у геријатрији и геронтологији, као и разматрање проблема глобалног недостатка радника за негу старих особа.