Обележавање догађа из Првог српско-турског рата 1876. године када се бранила слобода Алексинца и покушавало ослобађање територија јужно од нашег града, где су живели наши сународници, уприличено је данас у Горњем Адровцу где је пре 148. година, у чувеном боју, животе изгубио значајан број турских војника, али и наших бранилаца. Међу њима је био и руски добровољац пуковник Николај Николајевич Рајевски.
Већ по устаљеном протоколу обележавање овог догађаја почело је Светом литургијом у цркви Свете Тројице у Горњем Адровцу, подигнуте на месту погибије овог руског племића, а затим је одржан и поменом палим ратницима који су као добровољци положили животе у Боју на Горњем Адровцу. Поштовацио дела ових храбрих ратника, традиције и историје су овом приликом положили венце на споменик пуковнику Рајевском. Осим више удружења бораца и оних који негују традицију ослободилачких ратова, цвеће су положиле и званичне делегације Министарства одбране и Војске Србије и Општине Алексинац. Да Рајевски није заборављен у земљи свог порекла, Русији, сведоче и делегације Амбасаде Руске федерације у нашој земљи и Руског центра за науку и културу у Београду, које су такође положиле цвеће.
Испод крошњи столетних липа у црквеној порти изведен је пригодан културно-уметнички програм у организацији Центра за културу и уметност Алексинац уз учешће ученика Алексиначке гимназије. Обележавање је настављено у сали Центра за културу и уметност приказивањем играно-документарног филма „Вода – последњи дани пуковника Рајевског”. Покровитељ обележавања Боја на Горњем Адровцу је Општина Алексинац.
Иначе, надмоћнија турска војска је успела касније да потисне бројчано слабије српске снаге у чијим редовима су се борили и добровољци. Следе нови сукоби на Гредетину, Великом Шиљеговцу, Кревету и Ђунису, када долази до примирја и завршетку Првог, а у брзо почиње и Други српско-турски рат 1887-1878. године. Захваљујући војним успесима у другом рату Србија добија давно очекивану независност као и Врањски, Прокупачки и Пиротски округ.