Свечаном академијом уз присуство гостију из земље и иностранства данас је Алексиначка гимназија обележила десет година двојезичне српско-руске наставе у овој школској установи. За деценију постојања овог вида образовања то одељење похађало је око 200 ученика од којих су неки школовање наставили на универзитетима у Русији.
извор Алпрес
Из прве генерације два момка су након завршетка факултета већ нашли запослење у компанији НИС, која је свесрдно помагала кроз разне пројекте да се српско-руско одељење у Алексинцу развије и буде одрживо. Један од њих Илија Марјановић је био данас присутан у холу Гимназије где се одвијала свечаност поводом овог значајног датума.
Снежана Лакићевић испред НИС-а је казала да се у Алексинцу не осећа као гост и да јој је увек драго да дође у њега напоменувши да су многи пројекти спроведени, а да су видљиви резултат Илија и Филип који су након завршетка школовања у Русији данас запослени у компанији коју представља. Председник општине Алексинац Далибор Радичевић је у свом обраћању истакао да би десет година постојања овог одељења и скоро 160 Гимназије били само бројеви да нема изванредних ученика и наставника и да је поносан град који има овакву школску установу.
Испред Руског дома у Београду присутна је била Олесја Бабенко, координатор образовних програма, док је у име амбасадора Руске федерације у Београду Александра Боцан Харченка домаћине поздравила Наталија Клишекова, први саветник, која је истакла да је десет година постојања одељења велики успех. Јелена Лепојевић је била гошћа са Департмана за руски језик и књижевност Филозофског факултета у Нишу.
Директорка Алексиначке гимназије Данијела Вељковић је у поздравном обраћању казала да је алексиначка школа једна од 13 у Србији које имају одељења где се настава изводи двојезично.
‒ Двојезична настава у Алексиначкој гимназији одвија се по клил методи што значи да се нејезички предмети подучавају на руском језику у обиму од 30 процената. Двојезична настава се данас реализује у оквиру 10 предмета и готово у свим наставним областима. Тридесет професора наше школе, много институција и појединаца уткало је своју енергију и ентузијазам у отварање билингвалног одељења и његов успешан рад ‒ казала је директорка напоменувши да има и професора који долазе из Русије.
Пригодан културно-уметнички програм су извели ученици Алексиначке гимназије, којима су се са својом тачком придружили њихови гости из побратимског руског града Нојабрск, односно из тамошњег средњошколског образовног центра 12.