РАСПОЛОЖЕЊЕ И ПРЕХРАМБЕНЕ НАВИКЕ

РАСПОЛОЖЕЊЕ И ПРЕХРАМБЕНЕ НАВИКЕ

На који начин стрес, туга и досада утичу на прехрамбене навике, каква су искуства грађана Србије у вези са приступом исхрани и утицајем које емоције имају при избору количине и врсте хране – била су тема онлајн истраживања у којем је учествовало више од 1.000 испитаника, у оквиру националне кампање „Тежи равнотежи“.

Резултати истраживања представљени су симболично на Светски дан менталног здравља и показују да већина грађана (76%) верује да постоји веза између њиховог расположења и хране коју једу, док 17% испитаних није сигурно, а 7% сматра да не постоји таква веза.

Навећи број испитаника (44%) често бира храну као начин да се носе са одређеним емоцијама, 25% само понекад посеже за храном као одговор на одређене емоције, а свега 5% анкетираних никада не користи храну у те сврхе.

„Према подацима Светске здравствене организације (СЗО) чак 2,5 милијарде одраслих особа старијих од 18 година има прекомерну телесну тежину, а до 2035. године чак 4 милијарде људи ће бити прекомерно ухрањено или гојазно“, истакао је Димитрије Ивановић испред Привредне коморе Србије и додао да активности у оквиру Националне кампање „Тежи равнотежи“ се управо спроводе са циљем подизања свести јавности да више воде рачуна о балансираној исхрани и физичкој активности, али да не занемаре и емоције које могу утицати на њихове прехрамбене навике.

Занимљив је податак да највећи број испитаника као окидач за повећан унос хране одабрало је досаду, док се слаткиши бирају као први избор када је у питању избор намирница у зависности од свог расположења.