НАЈСТАРИЈА СТАНОВНИЦА ОПШТИНЕ АЛЕКСИНАЦ ПРОСЛАВИЛА 102. РОЂЕНДАН

НАЈСТАРИЈА СТАНОВНИЦА ОПШТИНЕ АЛЕКСИНАЦ ПРОСЛАВИЛА 102. РОЂЕНДАН

Најстарија становница општине Алексинац Славка Стефановић из села села Трњане прославила је 102. рођендан.

извор Нишке вести

Рођена је на Светог Саву, 27. јануара давне 1924. године. Наџивела је супруга и две ћерке, а има два унука и једну унуку, шесторо праунучади и шесторо чукунунучади.

Њена снаја Сузана Јовановић је казала да је баба Славка, с обзиром на то колико година има, доброг здравља.

„Слабије чује, али није сенилна, нити дементна. Оштроумна је и одлично је служи памћење. Пред спавање увек изговори молитву и помоли се за здравље свих својих потомака Гледа телевизор по цео дан и све је занима, и серије и политика. Проблем је то што од прошлог маја, од како је пала у соби, неће више да хода. Приликом пада није ништа поломила, али од тада одбија да хода иако може да покреће ноге“, казала је Јовановић.

Она је казала да Славку живот није мазио, али да јој је Бог одредио дуг век.

„Када су јој биле 23 године удали су је против њене воље за момка из истог села. Она је волела другог момка, али су је удали за Живомира. Са њим је добила Мирјану која је умрла пре шест година у својој 71. години и добила је Драгицу која је умрла пре три године са 73 године. Од старије ћерке има унука и то је мој супруг. Ми бринемо о њој“, казала је Сузана.

Према њеним речима, врло брзо након удаје и рођења прве ћерке, Славка и њен супруг Живомир започели су градњу куће како би се осамосталили, јер се Славка није слагала са својом свекрвом.

„Сосптвеним трудом и радом направили су кућу и ту добили другу ћерку. Бавили су се пољопривредом, чували стоку… Очували су две ћерке и мог супруга, односно свог унука. Бабина ћерка Мирјана и њен супруг су отишли у Беч да раде и тамо су добили сина. Када је имао три месеца донели су га из Беча и оставили баба Славки да га чува како би они могли да наставе да раде у иностранству“, објаснила је Сузана.

Према њеним речима, баба Славка свој дуг животни век не може да захвали некој посебној исхрани јер је одувек волела да једе масну храну и није рачунала да је ручала уколико јело није добро замашћено. Поред тога пуши од своје 12. године.

„И дан данас баба Славка воли да запали цигарету. Кафу више не пије, а уместо ње пије чај. Воли да једе попару и качамак и различите чорбице. Више од свих јела воли да једе паприку. Преко лета, када имамо свежу паприку, воли да јој испжим паприку и то добро, да малтене загори. То јој је омиљено јело“, каже Сузана.