Српска православна црква (СПЦ) и њени верници данас обележавају празник преподобног Кириака Отшелника, који је у народу познат као Михољдан. Овај дан у црквеном календару означен је црним, подебљаним словом.
Михољдан као празник вековима уназад на исти дан обележавају православци, католици и протестанти широм Европе.
Према народном веровању, после данашњег празника наступа права јесен, која је календарски увелико почела. Верује се и да су они који су рођени на Михољдан посебно надарени и благословени, као и да ће да имају бројне благодети у животу.
Свети Кирјак је заштитник и слава многих српских домова. У појединим српским селима одржавају се заветине и организују литије.
Михољдан као празник вековима уназад обележавају на исти дан – 12. октобра по Грегоријанском и новојулијанском календару, а 29. септембра по старојулијанском – католици, православни и протестанти широм Европе. По томе је овај датум јединствен међу хришћанима разних конгрегација.
За разлику од многих других црквених празника, народ каже да на Михољдан треба радити у пољу и завршити све послове око тога, а у кући не треба никако ништа радите – да чистите, усисавате и слично.
Обичај вероватно потиче из времена када су се почетком октобра обављали последњи пољопривредни радови пред почетак зиме.