ВЕЛИКИ ЈАСТРЕБАЦ ПРОГЛАШЕН ПАРКОМ ПРИРОДЕ

ВЕЛИКИ ЈАСТРЕБАЦ ПРОГЛАШЕН ПАРКОМ ПРИРОДЕ

Влада Републике Србије донела је  Уредбу о проглашењу Парка природе „Велики Јастребац”, чиме је обезбеђена заштита једне од најшумовитијих планина Србије и Балканског полуострва.

2.jpg

Планина је позната по богатим лишћарским заједницама реликтног и ендемичног карактера, а посебану вредност имају јединствене шумске заједнице, укључујући прашумске састојине планинског јавора (Aceretum heldreichii), као и шуме планинског јавора са буквом, шуме граба, брезе, јеле и храста.

3.jpg

Парк природе „Велики Јастребац” простире се на површини од 39.175 хектара, на територијама општина и градова Блаце, Алексинац, Прокупље и Крушевац и представља јединствену природну целину, а усвајањем ове уредбе, обезбеђује се заштита угрожених врста, екосистема и станишта.

4.jpg

На овом подручју евидентирано је 10 строго заштићених и 57 заштићених врста биљака, 10 строго заштићених и 18 заштићених врста гљива, 84 строго заштићене и 14 заштићених врста птица, као и бројне врсте водоземаца, гмизаваца, риба и инсеката, али и 33 врсте сисара.

5.jpg

На подручју расте 287 врста макрогљива, што чини око 10 одсто диверзитета у Србији, укључујући 10 строго заштићених, 18 заштићених и 28 које се налазе на прелиминарној црвеној листи гљива Србије

6.jpg

Поред биолошког богатства, Парк природе „Велики Јастребац” представља хидролошко и геолошко благо са мрежом водених токова, минералним изворима и бројним културно-историјским објектима. Од посебне су важности манастир Наупаре, манастир Светог великомученика Георгија – Ајдановац, као и термално купатило у Рибарској Бањи.

7.jpg

Концепт заштите Парка природе „Велики Јастребац” заснован је на режимима заштите првог, другог и трећег степена, а усвајањем ове уредбе, повећана је површина заштићених подручја у Републици Србији.

извор Министарство заштите животне средине