ГИМНАЗИЈАЛЦИ ПОКАЗАЛИ ДА СУ ПРИВРЖЕНИ ПИП-У И ПОЗОРИШНОЈ УМЕТНОСТИ

ГИМНАЗИЈАЛЦИ ПОКАЗАЛИ ДА СУ ПРИВРЖЕНИ ПИП-У И ПОЗОРИШНОЈ УМЕТНОСТИ

Фестивалу првоизведених представа, који се сваког новембра одржава у нашем граду, својеврсну драж дају и чланови Ђачког парламента Алексиначке гимназије који имају не тако лак задатак да изаберу након сваке представе глумца или глумицу вечери. Кроз њихове одлуке присутна публика и јавност сазнају који су глумачки и позоришни трендови популарни међу тинејџерима.

извор Алпрес

На завршној вечери оцењивачку екипу Ђачког парламента су чиниле: Ана Милчић, Анђела Савић, Јана Стошић и Јана Стојановић. Било да су већ учествовале на овој смотри, као што је то случај са Аном или први пут учествују у раду овог жирија, као што је Анђела, све ове гимназијалке су пуне позитивних утисака са овогодишње смотре. За Ану Милчић учешће у раду жирија Ђачког парламента је подстрек да позориште више буде у делокругу њеног интересовања.

‒ Пре свега, даје нам се на значају без обзира на наше године. Сматрам да млади људи имају шта да кажу, само им се не даје довољно простора и овакви догађаји знатно побољшавају културу у овако малим срединама. Могу да кажем да се мој поглед на позориште променио и сматрам да ћу сада мало више пажње да посветим томе ‒ каже наша млада саговорница.

Анђели Савић је, такође, драго што је била у прилици да са својим другарицама и другарима прати фестивал и искаже своје мишљење о појединим представама.

‒ Било ми је драго што сам присуствовала. Ово ми је први пут да волонтирам на фестивалу. Представе су ове године биле одличне. Било је пуно глумаца који су заслужили награду – истиче ова гимназијалка.

Да није било лако доносити одлуке о глумцу или глумици вечери потврђује нам и Јана Стошић, члан жирија испред Ђачког парламента Алексиначке гимназије.

‒ Искрено, јако је била тешка одлука, зато што поред својих мишљења морали смо да укључимо и мишљење публике и да сагледамо њихове реакције на глумце. Доста пута се нису слагала мишљења, конкретно моје и другарице из парламента и онда је ту морала да пресуди и публика, односно да поразговарамо и са људима који су били око нас, шта они мисле и ко је по њима био најбољи те вечери ‒ каже Јана и додаје да је публика била више него коректна и на висини задатка свих шест вечери.

Она поручује општинским челницима да треба више оваквих манифестација да се организује на територији општине и да се подрже овакве активности.

‒ Мислим да би требало што више младих да се укључи у активности наше општине генерално, ако не и шире ‒ завршава ова гимназијалка.

Њена колегиница Јана Стојановић истиче у разговору за наш портал да јој је драго што смо као град, као општина организовали овакав скуп и што су ученици имали прилику да учествују у томе.

‒ Јако је лепо што смо имали прилику да се укључимо и да наш глас буде примећен. Долазило је и до различитог погледа на оно што се дешавало на сцени када су у питању стручни жири и публика, али и ми, који као млађи гледамо другачије на неке ствари и неке друге ствари су нам кључне – каже ова млада саговорница уз обећање да ће и убудуће да учествује у овдашњим културним дешавањима.

Ђачки парламент је прве такмичарске вечери када је наступало нишко Народно позориште, за глумицу вечери прогласио Милицу Филић која је тумачила више улога, у другој такмичарској представи награду су доделили Јоакиму Тасићу који је играо песника Душана Васиљева у комаду који је извео ансамбл Битеф театра, док је најбоља глумица треће вечери Ивана Зечевић за улогу кћерке у представи „Кућа” у продукцији позоришта Звездара театар.

Тамара Драгичевић је освојила симпатије гимназијалаца четврте вечери за улогу Нине у представи Атељеа 212 под називом „Мама”, док је за глумицу вечери на крају такмичарског програма проглашена Јудит Ласло чланица Новосадског позоришта (Ujvideki Szinhaz), који је био део ансамбла у мјузиклу „Било једном у Новом Саду”. Крушевачко позориште у част награђених је извело представу „Чудо у Шаргану“, а гимназијалци су свој глас дали Марији Марић за улогу Цмиље.

Учешће на Фестивалу ПИП у Алексинцу није једина активност ученика Алексиначке гимназије када је у питању неговање културе према позоришној уметности. Драмска секција Алексиначке гимназије је као дебитант учествовала ове године на 26. Позоришним сусретима гимназија Србије у Крагујевцу.

Позоришна представа „Чекајући човека”, алексиначких средњошколаца освојила је две награде. Јован Недељковић, ученик четвртог и Огњен Јовић, ученик другог разреда освојили су награду за режију, док је Јовану припало и признање за драматизацију текста. У сваком случају похвала за ђаке, али и за саму школу што поклања пажњу у формирању одређених навика код наших млађих суграђања када су у питању културни садржаји као веома значајан сегмент за особе које треба у будућности да буду и лидери заједнице, било локалне или државне.