СУТРА ЈЕ САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА-ЛЕТЊИ АРАНЂЕЛОВДАН

СУТРА ЈЕ САБОР СВЕТОГ АРХАНГЕЛА ГАВРИЛА-ЛЕТЊИ АРАНЂЕЛОВДАН

Сабор Светог Архангела Гаврила, који се празнује и 26. јула, иако није означен црвеним словом у црквеном календару, заузима изузетно значајно место у православној традицији.

Сабор Светог архангела Гаврила обележава се два пута годишње. Први сабор празнује се 8. априла, дан након Благовести, а други 26. јула као летњи Аранђеловдан.

Српска православна црква Светом архангелу Гаврилу придаје велики значај, славећи га као Благовесника – анђела који је учествовао и најављивао све кључне догађаје везане за почетке хришћанства и план Божјег спасења.

Архангел Гаврило је један од седморице најузвишенијих бестелесних сила, серафима који стоје најближе Божјем престолу. Његова улога је кључна у многим светим догађајима: он је донео пророку Мојсију објаву о стварању света, најавио рођење Јована Крститеља Захарији, као и рођење Пресвете Богородице њеним родитељима Јоакиму и Ани. Највећу благовест – вест о доласку Исуса Христа, управо је он донео Девици Марији.

Једна од најлепших уметничких представа архангела Гаврила налази се у манастиру Милешева. Фреска Бели анђео приказује Гаврила како седи на гробу и показује да је Исус Христ васкрсао. Ово дело је толико значајно да је проглашено за уметнички симбол претходног миленијума.

Његова улога у хришћанској иконографији је неизоставна – лик архангела Гаврила приказује се на царским дверима православних олтара у тренутку када Пресвета Богородица прима Благовест, јер је тај догађај симболично „отворио врата“ Царства небеског.

Верује се и да архангел Гаврило штити људе и стоку од временских непогода, те се сматра једним од највећих и најмоћнијих чувара добра међу анђелима, одмах уз архангела Михаила, предводника небеских војски.

Треба напоменути да је Сабор  Светог архангела Гаврила слава житковачке цркве, па ће у овом храму бити уприличен пригодан програм.

Обележавање црквене славе почиње литургијом у Храму Светог Архангела Гаврила која је заказана за осам часова, а по њеном окончању приступиће се опходу око храма и сечењу славског колача.

Од 10 сати уследиће културно-уметнички програм. Овом приликом биће уприличено и припремање традиционалних јела алексиначке кухиње уз послужење у порти цркве. Као и ранијих година очекује се присуство великог броја мештана и свештених лица.