У склопу завршног, августовског дела програма Бањског културног лета публика у Сокобањи имала је прилику да на великој сцени Летње позорнице „Врелоˮ ужива у концерту бенда Godfathers и њихових гостију „Распеване просветеˮ и Black George school band из Алексинца. Бесплатни концерт за љубитеље звука југословенске екс-Ју сцене, као и страних извођача, имао је и хуманитарни карактер за помоћ Матији и Илији, оболелим малишанима из Сокобање.
На звуке добре музике која нас је подсетила на стара времена и кроз сам времеплов публику је провео нишко-алексиначко-сокобањски бенд, који је настао тачно пре скоро једну деценију. Свој рад започели су на другарској, али и на кумовској основи. Бенд Godfathers чине људи који се у животу баве музиком и од ње живе, а оно што се те вечери чуло, а и према речима Братислава Мајкића, јесте чиста љубав. Поред Бате, у бенду свирају, на клавијатурама, Никола Цветковић, најмлађи члан састава и магистар музике, његов отац Игор Цвекла Цветковић, бубњар Милан Новчић Миланче и гитариста Стефан Милошевић. Према речима Братислава Мајкића, ово није бенд који је стално заједно, али кад им се пружи прилика и кад то обавезе дозволе онда се окупе на опште задовољство.
Као предгрупа овом бенду наступили су гости из Алексинца, чудесан састав сачињен од наставника и ђака који са собом носи и јединствену мисију.
– Захвални смо што смо имали ту прилику да подржимо ову хуманитарну акцију коју је бенд Гадфадерс организовао и да наши клинци, који су цело полугође вежбали, буду представљени, а истовремено да представимо једну лепу мисију хора који је настао удруживањем наставника, учитеља, просветних радника и запослених у просвети из три општине Алексинац, Ражањ и Ниш. Надам се да ће и колеге из Сокобање да нам се придруже. Ми се већ две године дружимо, а окупили смо се са идејом да помогнемо колегиници, то нам се допало, онда смо наставили да вежбамо током године и наравно сви наши наступи су хуманитарног карактера – каже Маја Радоман Цветићанин, професор српског језика и директор Основне школе „Вожда Карађорђеˮ у Алексинцу.
По њеним речима стална поставка Распеване просвете броји око тридесетак чланова, али их по потреби, када се ради о великим акцијама има и око осамдесет.
Директорка алексиначке школе осврнула се и на Black George school band који је настао када је решила да ђацима купи бубањ, што је наишло на пажњу медија широм Србије.
– Бенд је настао оном куповином чувеног бубња за Основну школу ‘Вожд Карађорђе’ и клинци су вежбали са музичарима из нашег града који су у ствари ентузијасти. Некако ми се чинило да ми нико не верује да та деца заиста свирају. Све се чинило да неко други свира, али нису увежбали неки силан репертоар, једно десетак песама знају сами да изведу. Били су учесници свих наших школских догађаја и других догађаја у нашој општини. Они су приказ како је могуће младе заинтересовати. То су основци, то нису профилисани музичари. Дајемо им шансу да истражују и да на смислен начин користе слободно време и да се друже. Чак су се укључили клинци који никада нису учествовали у никаквим активностима, али наравно је био важан лидер, то је клинац који све њих некако задржао на окупу и они су чак до пре неки дан вежбали, током лета – поносно нам прича директорка, чија је прича анимирала и познате домаће музичаре попут Бајаге који је школи поклонио озвучење.
Гости из Алексинца похвално су коментарисали и простор Летње позорнице „Врелоˮ на којој је одржан наступ.
– Овакав простор треба бањи, волела бих да сваки град има овакав простор и да током лета може да се изађе из оног бетона градског, да одемо у природу, а да опет то буде цивилизацијски добро урађено, да професионални музичари могу да наступају. Видим да има овде простора и за дечије манифестације, много могућности даје простор и верујем да ћете на најбољи начин да га искористите, не само за госте него и за становнике бање – поручила је Радоман Цветићанин.
У склопу Бањског културног лета публику на „Врелуˮ вечерас очекује представа „Не играј на Енглезеˮ, која је на програму од 20 сати, док ће сама завршница, 31. августа бити уприличена програмом за најмлађе „Back to schoolˮ.