KOMUNALNE USLUGE TRAŽE POSKUPLJENJE, LOKALNA SAMOUPRAVA VAGA

KOMUNALNE USLUGE TRAŽE POSKUPLJENJE, LOKALNA SAMOUPRAVA VAGA

Javno komunalno preduzeće „Komunalne usluge“ zatražilo je od svog osnivača aleksinačke lokalne samouprave da im dozvoli povećanje cena svojih usluga kako bi mogli da nastave sa nesmetanim obavljanjem delatnosti, za koje je i osnovano. U ovom javnom preduzeću kažu da cena komunalnih usluga nije menjana dve godine i potvrđuju da su uputili zahtev osnivaču za njihovu promenu, uz napomenu da ona neće biti drastična.

izvor Alpres

Najmanje povećanje je zatraženo za pijačne i pogrebne usluge, a kod ostalih delatnosti, po aleksinačkim komunalcima, cene bi trebalo da porastu i do 20 odsto. U „Komunalnim uslugama“ kažu da je sada prosečan račun po domaćinstvu za njihov rad  između 500 i 600 dinara. Najverovatnije, gledajući dugogodišnju praksu, aleksinačka lokalna samouprava neće odobriti u punom iznosu traženo povećanje, ali za očekivanje je da poskupe komunalne usluge, a za koliko, znaće se nakon što ovo pitanje dođe na dnevni red Opštinskog veća Opštine Aleksinac.

U razgovoru za Alpres direktor aleksinačkih komunalaca Dalibor Marković je potvrdio da su uputili zahtev i da još uvek nema odgovora od strane lokalne vlasti o traženom povećanju. On je izrazio nadu da taj rast cene neće biti veliki udar na finansije građana, imajući u vidu trenutnu visinu komunalnih računa.

– Mi smo uputili zahtev za povećanje od oko 20 odsto. Mi imamo devet delatnosti. Najmanje povećanje smo tražili za usluge na zelenoj pijaci i za pogrebne usluge, dok za ostale usluge negde prosečno oko 20 odsto. Još nemamo odgovor od lokalne samouprave. Očekujemo ga, pa ćemo videti šta dalje. Moram da napomenem da je prosečan račun za komunalne usluge na teritoriji grada oko 500-600 dinara, a da je na seoskoj teritoriji u ovom momentu 525 dinara. Pričam o ukupnom računu, ono što građani plate zajedno sa porezom na dodatu vrednost, tako da je to neka cena koja je  sada u ovom trenutku, i da to povećanje, ja se nadam, neće biti veliki udar na građane – kaže Marković.

Direktor Marković još i napominje da je bitno da preduzeće redovno izvršava svoje obaveze i da traženo povećanje nije u funkciji stvaranja profita već opstanka u poslu.

– Jednostavno, bolje je obezbediti uslugu, odnosno naša obaveza je da obezbedimo uslugu, da redovno iznosimo smeće i da pružamo sve usluge iz delatnosti naše firme i da opstanemo takvi na tržištu.  Komunalno preduzeće nije firma koja ostvaruje profit, a ako i ostvari neki profit, to se vraća u najvećem procentu lokalnoj samoupravi – pojasnio je prvi čovek Komunalnih usluga.

Obrazlažući dalje poslovnu logiku i stanje poslovanja, direktor Marković je kao jedan od ciljeva poslovne politike apostrofirao da godinu završe sa poslovnom nulom, da ne budu gubitaši.

– Ne očekujem pozitivno poslovanje, već  ako budemo oko te pozitivne nule. Mi smo prošle godine, posle tri, četiri  godine negativnog poslovanja, imali pozitivno poslovanje. Međutim, ove godine zbog svih cena na tržištu vidimo da smo već u problemu, pa smo morali da na ovaj način reagujemo ovakvim  jednom zahtevom, a kakva će biti konačna odluka, reći će lokalna samouprava kao naš osnivač – zaključuje naš sagovornik.

Sigurno da za jedan broj građana povećanje komunalnih usluga od stotinak dinara nije zanemarujuća cifra. S druge strane, bez novca nema ni dobrih usluga, sve poskupljuje: rad, energenti i ostalo, i to neko mora da plati. Komunalno preduzeće, po sopstvenom priznanju, jednu četvrtinu zarađuje od pružanja usluga lokalnoj samoupravi, a tri četvrtine od usluga prema građanima i pravnim licima. Opština za određeni broj najugroženijih domaćinstava i plaća te usluge. I verovatno joj neće biti lako da izvaga procenat korekcije cena, jer mora da vodi i socijalnu politiku. Ali za većinu nas, gledajući šta sve skuplje plaćamo u poslednje vreme, povećanje od sto dinara i nije  namet koji ne možemo da podnesemo i doprinesemo poboljšanju javne komunalne higijene.