КОМУНАЛНЕ УСЛУГЕ ТРАЖЕ ПОСКУПЉЕЊЕ, ЛОКАЛНА САМОУПРАВА ВАГА

КОМУНАЛНЕ УСЛУГЕ ТРАЖЕ ПОСКУПЉЕЊЕ, ЛОКАЛНА САМОУПРАВА ВАГА

Јавно комунално предузеће „Комуналне услуге“ затражило је од свог оснивача алексиначке локалне самоуправе да им дозволи повећање цена својих услуга како би могли да наставе са несметaним обављaњeм делатности, за које је и основано. У овом јавном предузећу кажу да цена комуналних услуга није мењана две године и потврђују да су упутили захтев оснивачу за њихову промену, уз напомену да она неће бити драстична.

извор Алпрес

Најмање повећање је затражено за пијачне и погребне услуге, а код осталих делатности, по алексиначким комуналцима, цене би требало да порасту и до 20 одсто. У „Комуналним услугама“ кажу да је сада просечан рачун по домаћинству за њихов рад  између 500 и 600 динара. Највероватније, гледајући дугогодишњу праксу, алексиначка локална самоуправа неће одобрити у пуном износу тражено повећање, али за очекивање је да поскупе комуналне услуге, а за колико, знаће се након што ово питање дође на дневни ред Општинског већа Општине Алексинац.

У разговору за Алпрес директор алексиначких комуналаца Далибор Марковић је потврдио да су упутили захтев и да још увек нема одговора од стране локалне власти о траженом повећању. Он је изразио наду да тај раст цене неће бити велики удар на финансије грађана, имајући у виду тренутну висину комуналних рачуна.

– Ми смо упутили захтев за повећање од око 20 одсто. Ми имамо девет делатности. Најмање повећање смо тражили за услуге на зеленој пијаци и за погребне услуге, док за остале услуге негде просечно око 20 одсто. Још немамо одговор од локалне самоуправе. Очекујемо га, па ћемо видети шта даље. Морам да напоменем да је просечан рачун за комуналне услуге на територији града око 500-600 динара, а да је на сеоској територији у овом моменту 525 динара. Причам о укупном рачуну, оно што грађани плате заједно са порезом на додату вредност, тако да је то нека цена која је  сада у овом тренутку, и да то повећање, ја се надам, неће бити велики удар на грађане – каже Марковић.

Директор Марковић још и напомиње да је битно да предузеће редовно извршава своје обавезе и да тражено повећање није у функцији стварања профита већ опстанка у послу.

– Једноставно, боље је обезбедити услугу, односно наша обавеза је да обезбедимо услугу, да редовно износимо смеће и да пружамо све услуге из делатности наше фирме и да опстанемо такви на тржишту.  Комунално предузеће није фирма која остварује профит, а ако и оствари неки профит, то се враћа у највећем проценту локалној самоуправи – појаснио је први човек Комуналних услуга.

Образлажући даље пословну логику и стање пословања, директор Марковић је као један од циљева пословне политике апострофирао да годину заврше са пословном нулом, да не буду губиташи.

– Не очекујем позитивно пословање, већ  ако будемо око те позитивне нуле. Ми смо прошле године, после три, четири  године негативног пословања, имали позитивно пословање. Међутим, ове године због свих цена на тржишту видимо да смо већ у проблему, па смо морали да на овај начин реагујемо оваквим  једном захтевом, а каква ће бити коначна одлука, рећи ће локална самоуправа као наш оснивач – закључује наш саговорник.

Сигурно да за један број грађана повећање комуналних услуга од стотинак динара није занемарујућа цифра. С друге стране, без новца нема ни добрих услуга, све поскупљује: рад, енергенти и остало, и то неко мора да плати. Комунално предузеће, по сопственом признању, једну четвртину зарађује од пружања услуга локалној самоуправи, а три четвртине од услуга према грађанима и правним лицима. Општина за одређени број најугроженијих домаћинстава и плаћа те услуге. И вероватно јој неће бити лако да извага проценат корекције цена, јер мора да води и социјалну политику. Али за већину нас, гледајући шта све скупље плаћамо у последње време, повећање од сто динара и није  намет који не можемо да поднесемо и допринесемо побољшању јавне комуналне хигијене.