SVETSKI DAN BORBE PROTIV TRGOVINE LJUDIMA-30.JUL

SVETSKI DAN BORBE PROTIV TRGOVINE LJUDIMA-30.JUL

Svetski dan borbe protiv trgovine ljudima – 30. jul, ustanovljen je Rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija, novembra 2013. godine. Od tada, konstantno se radi na podizanju svesti o trgovini ljudima i merama prevencije u cilju suzbijanja koje moramo implementirati.

Istraživanja pokazuju da su najbolja prevencija, dobra informisanost i edukacija, posebno dece i mladih. Jedna od formi u cilju prevencije su i mediji, koji na najbolji i najbrži način, direktno plasiraju navedeno.
Svake godine na stotine hiljada žena, dece i muškaraca postanu deo lanca trgovine ljudima. Eksploatacija kao kriminalna negativna društvena pojava, donosi enormne profite kriminalnim organizacijama, gde pored trgovine oružjem i narkoticima, zauzima uporedno mesto kao jedna destruktivna industrija.
Trgovina ljudima podrazumeva brojne načine da se ljudi eksploatišu, počevši od seksualne eksploatacije, radne, prinudnih brakova, prosjačenja, pa sve do trgovine organima i delovima tela. Zakoni tržišta diktiraju tempo a sve po principu ostvarenja zarade, kroz ponudu i potražnju, podstaknuta profitabilnim tržištem jer za kriminalne grupe i pojedince, bavljenje ovakvom jednom kriminalnom delatnošću, gotovo da ne zahteva veća ulaganja a donosi određenu finansijsku dobit.
Na globalnom nivou pored seksualne eksploatacije koja je dominantna, ne zaostaje radna eksploatacija, koja se meri na više od deset milliona radno eksploatisanih osoba, širom sveta.
U zemljama koje se susreću sa velikom stopom siromaštva, deca i mladi su najtraženija radna snaga, pritom radeći u najlošijim uslovima sa najmanje plaćenim radnim vremenom uz najveći broj radnih sati, kršeći prava deteta i humanih normi.
Kao društvo nosimo odgovornost da ozbiljno shvatimo destruktivnu anomaliju kao što je trgovina ljudima, vodeći se podatkom koji do sadašnja praksa pokazuje, da su više od 50% identifikovanih žrtava trgovine ljudima u Srbiji, uglavnom deca i maloletne devojčice starosti između 11 i 17 godina.
Kriminalne grupe i pojedinci koji korist pribavljaju kroz eksploataciju bilo koje vrste, jako su vešti u manipulisanju, obmanama, kontrolisanju kroz brojne lažne emocije, lažnu psihološku podršku, pretnje i primenu nasilja. Koristeći društvene mreže, lažne oglase i ponude za posao sa velikim zaradama, kao jedan od načina vrbovanja žrtve.
Podizanje svesti o problem trgovine ljudima, osnov je u prevenciji, koja kroz informisanost, edukaciju i raspoložive primere, vodi ka suzbijanju.