Šest timova sastavljenih od učenika Tehničke škole „Prota Stevan Dimitrijević” i Aleksinačke gimnazije su u okviru dvodnevnog hakatona koji se bavio zaštitom i očuvanjem životne sredine, održanom nedavno u prostorijama aleksinačkog Karitasa, ponudili su veoma zanimljiva idejna rešenja iz ove oblasti.
Hakaton pod nazivom „Rešenje zasnovano na prirodi” pored svog edukativnog ima i takmičarski karakter. Učesnici su podeljeni u šest grupa i njihov zadatak je bio da ponude rešenja iz oblasti zaštite životne sredine u lokalnoj zajednici i imali su 24 sata da razviju svoje ideje i prezentuju ih žiriju.
Najviše simpatija žirija imao je projekat „Natrijumske baterije za sigurnu i zdravu budućnost Aleksinca”, koji su kroz jednu zaista zanimljivu i kreativnu prezentaciju predstavili članovi tima „Zelena okolina”. Njihova ideja zasniva se na proizvodnji natrijumskih baterija koje bi mogle da zamene postojeće litijumske i njihovu implementaciju.
− Dosta smo se trudili. Zajedničkim radom i zalaganjem smo prestavili našu ideju. Ona se zasnivala na proizvodnji natrijumskih baterija, u zamenu za litijumske, i pošto je to nešto što bi moglo da bude izvodljivo na prostoru naše opštine, mi smo tu ideju pokušali da predstavimo žiriju i ostalim učesnicima. Drago mi je što im se svidela i što su je nagradili prvim mestom − otkrio nam je Vuk Petrović, učenik Aleksinačke gimnazije i član pobedničke ekipe „Zelena okolina”
Drugo mesto osvojila je ekipa „Zelena grupa” i ideja „Recikliranje: ključ održivosti”, u kojoj su razmatrali potencijale reciklaže različitog otpada, dok je treće mesto pripalo ideji „Zeleni prevoz Aleksinac”, odnosno ekipi „Planeta u rukama”, koja se bavila uvođenjem električnih bicikala i čitavog sistema stanica gde bi građani mogli da preuzimaju i ostavljaju iste, kao i njihovu proizvodnju.
Četvrta i peta pozicija pripala je timovima „Ekosaobraćajci” i „Zeleni otisak” za ideje održivih rešenja u domenu saobraćaja. U fokusu šestoplasirane ekipe „Solarci” bili su solarni kolektori, njihova namena i primena na lokalnom i globalnom nivou.
Ocenjujući ponuđene ideje i projekte Miloš Paloc, projektni koordinator u Svetskoj fondaciji za prirodu Adrija (WWF Adria), još jednom je izrazio zadovoljstvo saradnje sa ovdašnjim srednjoškolcima.
− Moram reći da je gledati ove mlade ljude i ideje koje nastaju u realnom vremenu i nadu koju oni imaju da to ostvare je veoma inspirativno. Dakle, raditi sa mladima, imati iz prve ruke priliku gledati kako oni kreiraju, kako oni stvaraju i koliko oni mogu je jedno neverovatno iskustvo – kaže naš sagovornik.
Velikom uspehu hakatona doprineli su i učesnici prethodnog ciklusa, održanog u našem gradu sredinom juna meseca, koji su ovoga puta bili u ulozi mentora i koji su svojim vršnjacima i drugarima pomogli da ideje koje razvivaju budu ekološki, ekonomski i realno uspešne.
Ovaj projekat koji se bavi očuvanjem životne sredine, organizovan je od strane Svetske fondacije za prirodu Adrija (WWF Adria) u okviru regionalnog projekta „Play Jet” i plod je višemesečnog rada, kada su u pitanju aleksinački srednjoškolci. Prezentovane ideje i njihovo uspešno predstavljanje na završnici plod su jednog ozbiljnog rada učesnika – đaka, mentora, koordinatora i svih koji su bili uključeni.
Tekst: S. Živković, S. Urošević
Fotografije: S. Živković