СЛАВИМО СВЕТОГ ТРИФУНА И СЛАВИМО ЉУБАВ

СЛАВИМО СВЕТОГ ТРИФУНА И СЛАВИМО ЉУБАВ

Сваке године, 14. фебруара код нас се традиционално води расправа да ли се на тај дан слави Дан заљубљених, Свети Трифун или Свети Валентин. Једни признају само Светог Трифуна као српски празник, а другима је Дан заљубљених „баш кул“ и романтичан датум.

Свети Трифун је био један од Христових великомученика који је страдао. Српска православна црква обележава Светог Трифуна 14. фебруара по новом календару, а прославља се као Дан љубави и вина. По народном веровању, на тај дан стиже пролеће и природа почиње да се буди, а међу људима се велича љубав.

Свети Влентин или Валентиново је изворно празник протестантске и римокатоличке цркве. Због жеље да се смањи број празника који су посвећени светцима о којима има јако мало историјских података , овај празник је избачен из католичког календара 1969. године али се он и дан данас незванично слави међу људима.

Не зна се тачан податак ком Валентину је посвећен овај празник. Постоје бројне романтичне легенде које се везују за овог светца. Неке од најпознатијих легени су о два мушкарца која су се звала Валентин и верује се да се овај празник везује за неког од њих.

Цар Клаудије је погубио 14. фебруара два Валентина, у 3. веку пре нове ере, али у различитим годинама. Верује се да је Католичка црква посветила тај празник у част тим мушкарцима за које су веровали да су мученици.

Према једној причи, један од тих Валентина је тајно водио венчања римских војника противно царевој дозволи, јер њима није било дозвољено да имају породицу. Због његове помоћи заљубљеним паровима, Валентину је одсечена глава 269. године пре нове ере.

Друга прича говори о Валентину који је први написао љубавно писмо. Он је написао прву честитку док је био у затвору, слепој тамничаревој ћерки коју је подучавао и у коју се заљубио. Пре своје смрти написао јој је то писмо и потписао се „Од Вашег Валентина“, а тај израз се и данас користи. Она је након што је отворила то писмо, прогледала. Нема историјских доказа који би потврдили да се нека од ових романтичних легенди десила 14. фебруара.

 

Дан заљубљених је почео да личи на романтичан празник какав је данас тек у средњем веку, када је песник Џефри Чосеру први повезао љубав са Светим Валентином у својим песмама. Током тог 14-ог века се прво прослављао у Енгелској и Француској као празник посвећен заљубљенима.

Од како је овај празник почео да се слави, заљубљени парови су углавном размењивали мале знакове пажње или руком писане честитке. Тек касније су постале популарне готове штампане честитке, а јефтина поштарина је допринела да се ове честитке шаљу у великом броју.

Процењује се да се сваке године пошаље више од 145 милиона честитки за Дан заљубљених. Поред честитки данас су популарни поклони као што су цвеће, књиге или чоколадице али није редак случај да се вољеној особи купи неки од омиљених производа.