НЕК’ ЈЕ САМО У ТУЂЕМ ДВОРИШТУ

НЕК’ ЈЕ САМО У ТУЂЕМ ДВОРИШТУ

Дефиниција отпада: Отпад је материјал, ствар или супстанца која се више не користи и која се након употребе  одлаже. Отпад настаје у домаћинствима, индустријама и из комерцијалних извора.

Људска немарност према околини, посебно када је реч о бацању отпада, представља један од највећих изазова с којима се суочавамо данас. Ова појава има дубоке корене у неодговорном понашању појединаца и недовољној свести о важности очувања природе.

Неодговорно понашање појединаца… ипак треба рећи нашим речником: нека је само у туђем дворишту, нека смета другом, нека смрди тамо неком…

Људска немарност! Како диван феномен који је изгледа код нас традиционалан и који  свакодневно изненађује. Бацање ђубрета, па то је вештина. Зар није фантастично како нас поједини “еколошки ентузијасти” одушевљавају својом способношћу да смеће остављају свуда око себе? Њихово уверење да је природа заправо један велики контејнер за отпад је просто чаробно!

Замислите сцену: шетате шумом, уживате у свежем ваздуху, дивном јесењем сунцу, златним бојама јесени, а онда… бум! Гомила шута, пластичних флаша и чаша, најлона, угинулих животиња. Логика оног који је све то набацао поред пута је  вероватно – „Па, није тако страшно, смрдеће неколико дана, ветар ће га одувати“. Заиста, ко би марио за то што ће тај „смешни мали комад пластике“ остати годинама, што ће лешеви угинулих животиња ширити заразу.

И, наравно, економија. Тако се упошљавају комуналци. То су мали, додатни трошкови чишћења.

Неко ће рећи да нема довољно контејнера на кључним местима. Да ли је то разлог да се понашамо бахато?

Неко ће рећи едукација је, наравно, кључно решење! Само покушајте да објасните људима да није у реду остављати ђубре где им падне на памет. Сигурно ће им звучати као нека нова религија. “Замислите, ви можете понети смеће са собом, а не оставити га као траг!” „Можете оставити смеће на место предвиђено за то“. Како су само компликоване те бриге о животној средини!

Можда једног дана, када се сви пробуде из овог сањарења(ако не буде касно), схвате да чиста животна средина треба да буде приоритет, а не само још једна област за забаву „бацања ђубрета“. А до тада…

Фотографије приложене у овом чланку су са дивље депоније у настанку, у улици Максима Горког, тамо негде на Фазанерији, код некадашњих војних магацина. Чисто да знају комуналци. Није да су они криви за депонију, али нек је уклоне. На ружно нек одговоре лепим. Ваљда ће лепо победити.