Leto je period godišnjih odmora i putovanja, ali i visokih temperatura. Letnje dane mnogi građani koriste za putovanja, međutim pojačan umor zbog dugih vožnji, neprilagođena brzina i velike vrućine su neki od razloga zbog kojih u letnjim mesecima dolazi do većeg broja saobraćajnih nezgoda na putevima.
Da bi se broj saobraćajnih nezgoda smanjio u vreme letnje sezone potrebno je da vozači budu oprezniji i da uvaže preporuke kako bi što bezbednije stigli na željenu destinaciju.
Pridržavajte se preporuka za vožnju u letnjim uslovima:
– Kako biste sprečili ili odložili nastanak umora u toku vožnje, pre putovanja se dobro naspavajte i odmorite. Velike vrućine predstavljaju rizik po bezbednu vožnju, jer mnogo brže dovode do umora i iscrpljenosti. Umor je uzročnik svake treće saobraćajne nezgode na putevima, a neminovan je pratilac dugih vožnji, naročito u noćnim i nepovoljnim klimatskim uslovima, poput velikih vrućina.
– Ne ulazite u automobil koji je stajao na Suncu, obavezno otvorite sva vrata i prozore, uključujući i prtljažnik. Tako ćete provetriti i za neki stepen rashladiti vazduh u automobilu
– Upotreba klima uređaja treba da omogući da unutrašnja temperatura bude niža pet do sedam stepeni od spoljašnje.
– Vežite se – upotreba sigurnosnog pojasa je obavezna za svakog putnika u vozilu bilo da je u pitanju vozač, suvozač ili putnik na zadnjem sedištu. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, upotreba sigurnosnih pojaseva za vozače i putnike na prednjim sedištima smanjuje rizik od smrtnog ishoda za gotovo 50 odsto, dok za putnike na zadnjim sedištima taj procenat u pojedinim delovima sveta iznosi i do 75 odsto.
– Pravite pauze tokom vožnje: u toku vožnje po visokim temperaturama i putovanjem na dužim relacijama potrebno je da se prave pauze u vožnji na svaka dva sata po 15 minuta. Provetravanje vozila, unos dovoljne količine tečnosti i lagano istezanje otkloniće prve znake umora koji se obično javljaju nakon drugog sata vožnje.
– Na put nemojte kretati ukoliko ste konzumirali alkohol ili druge psihoaktivne supstance, uključujući i lekove za koje je naznačeno u uputstvu da mogu da utiču na sposobnost upravljanja motornim vozilima.
– Vodite računa o bezbednosti trudnica u vozilu ؘ– putovanje u letnjim uslovima za trudnice zahteva posebnu pažnju i planiranje kako bi se osigurala udobnost i bezbednost. Preporučuje se konsultacija sa lekarom pre putovanja, posebno ako se putuje na veće udaljenosti. Trudnice tokom putovanja moraju unositi dovoljno tečnosti kako bi izbegle dehidraciju, moraju biti vezane pojasom, ali i da svaka dva sata ustanu i malo hodaju. Ako se trudnica odluči za putovanje automobilom, najpoželjnije je da to bude sredinom trudnoće.
– Budite oprezniji u vožnji ukoliko ste stariji od 70 godina, potrebno je da ukoliko idete na neku dalju destinaciju prethodno obavite lekarski pregled kod svog izabranog lekara. Ukoliko su starije osobe putnici u vozilu, tokom putovanja moraju unositi dovoljno tečnosti kako bi izbegli dehidraciju, moraju biti vezani pojasom, ali i da svaka dva sata tokom pauze u vožnji ustanu i malo hodaju. U tom intervalu ukoliko imaju, mogu uzeti propisanu medikamentoznu terapiju.
– Vodite računa o bezbednosti dece u vozilu – deca najčešće stradaju kao putnici u vozilima, a jedan od razloga je nekorišćenje ili nepravilno korišćenje auto-sedišta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije auto-sedišta umanjuju rizik stradanja odojčadi za oko 70%, a kod dece uzrasta 1–4 godine za 54%. Kod dece uzrasta 4–7 godina pomoćna sedišta umanjuju rizik teških povreda za 59%. Nikada decu ne ostavljajte u parkiranom vozilu na suncu.
Čak i sa otvorenim prozorima, ako je napolju 25 °C, temperatura u autu se za 10 minuta može popeti na 40 °C, a ako je napolju 35 °C, temperatura u autu dostiže i 50. podeljak. Deca su osetljiva na ekstremne temperature, pa se mogu pregrejati tri do pet puta brže nego odrasle osobe. U slučaju pregrejavanja kod dece može doći do toplotnog udara koji može imati fatalne posledice.
– Vodite računa i ako prevozite kućnog ljubimca – ako se vozi pas na zadnjem sedištu potrebno ga je vezati posebno dizajniranim pojasevima za pse, dok mali kućni ljubimci imaju posebne putne kutije. Nikada ih ne ostavljajte u parkiranom automobilu na suncu.