Među više radionica koje je organizovao Centar za kulturu i umetnost u Aleksincu izdvaja se jedna koja je inkluzivna i u kojoj učestvuju polaznici dramskog studija pri Centru za kulturu iz Aleksinca. To je mešovita grupa, kažu nam zato je i inkluzivna, čine je deca i njihovi drugari sa smetnjama u razvoju. Oni čine glumačku ekipu.
Mladen Milojković iz Niša nam objašnjava da se u našem gradu našao na poziv ljudi iz Centra za kulturu, pre svega direktorke i organizatora, i na osnovu dogovora o saradnji sa defektolozima, socijalnim radnicima, vaspitačima da se napravi jedna grupa koja će ispričati univerzalnu priču.
Naš sagovornik tvrdi da pozorište treba da bude jedna univerzalna stvar, da postoji jedan globalan jezik i da svako može da prati pozorište, a poziva se na svoje značajno iskustvo.
– Tokom svoje edukacije, nakon diplomiranja, završio sam scenski pokret i pantomimu u Barseloni, kasnije sam postao član jedne plesne trupe, pri Grotovski univerzitetu u Vroclavu, u Poljskoj, negde sam shvatio koliko je gest važan – predočava Milojković.
U to smo se i sami uverili dok smo pratili probu i gledali kako se stvara jedna neobična, ali bitna predstava, kao plod razumevanja malih glumaca i iskusnih stručnjaka. A priča je jednostavna samo na prvi pogled. Devojka je želela da ode do Italije i ceo svoj život je posvetila toj jednoj ideji, međutim kad je stigla na aerodrom shvatila je da je u pitanju Holandija.
– To je zapravo jedna priča koja je simbolična, ima dosta metafora, a vrlo je inkluzivna i globalna, tako da svi zajedno možemo da je ispričamo, nebitno kakav je problem, bitno je da sarađujemo i da tu postoji jedan veliki nivo tolerancije – kaže naš sagovornik i najavljuje premijeru za mesec dana.
On je ubeđen da će ova predstava živeti i da će je videti značajan broj građana. Pre svega što je edukativna za sve nas, a naročito mlade. Zato je, po njegovom mišljenju, treba igrati što više među učenicima, kako osnovnih još više srednjih škola.
U timu koji realizuje ovaj projekat su i Milan Petković, muzički saradnik, glumica Biljana Nikolić, saradnik na scenskom govoru, zatim vaspitačica Ivana Popovića, defektolog Teodora Dašić i Anita Milovanović, socijalni radnik.
Partneri CKU u realizaciji ove predstave su Ustanova za decu i mlade sa smetnjama u razvoju „Hristina Markišićˮ, Centar za socijalni rad, Specijalna škola „Smeh i suzaˮ, Udruženje „Jednaki u različitostiˮ, Dnevni boravak za decu sa smetnjama i aleksinačke osnovne škole „Ljupče Nikolićˮ i „Vožd Karađorđeˮ.