Koncertom Radeta Jorovića u Domu rudara, održanom sinoć, na Aleksinačkom Rudniku obeležen je ovogodišnji Dan Rudara u našoj opštini. Nije bilo prijema i još nekih propratnih događaja kao ranijih godina, ali kako smo nezvanično saznali aleksinačkim kamaratima koji su na terenu, sindikalne organizacije su priredili svečani ručak.
Ima se utisak da je ovogodišnje obeležavanje Dana rudara proteklo u skladu sa trenutnom situacijom u našem rudarstvu, naročito u devet rudnika podzemne eksploatacije, koji posluju u okviru „Resavice”, gde se radi kao i pre 120 godina – ugalj se kopa ručno.
Ništa nije bolja sudbina ni u aleksinačkog rudarstva u kome su ovdašnjih 220 zaposlenih deo sistema „Resavica” i izvode radove u pet jama, u četiri rudnika. Aleksinac još uvek leči rane zbog stradanja osma rudara, šest su bili sa teritorije naše opštine, 1. aprila 2022. godine u rudniku „Soko” u sokobanjskom Čitluku, iako se nije oporavio od katastrofalne nesreće novembra 1989. godine u jami „Morava” kada je stradao 91 rudar. To je bila najveća dosadašnja rudarska katastrofa u Srbiji. Od tada su aleksinačke jame zatvorene za eksploataciju uglja.
Kasnije su vršena određena istraživanja za površinsku eksploataciju uglja i škriljca i kako smo saznali od direktora „Aleksinačkih rudnika” Nemanje Denića, ti rezultati su predočeni resornom ministarstvu i očekuje se njihovo mišljenje.
‒ Što se tiče same proizvodnje u Aleksincu, mi smo završili te neke istražne radove, koliko smo mogli. Što se tiče daljih radova, čekamo odgovore Ministarstva, da li ima interesa da se dalje rade istraživanja i da li ima interesa da se tu vrše dalja otkopavanja. To je sada na Ministarstvu, čekamo njihovu odluku ‒ rekao je Nemanja Denić.
Imajući u vidu da se u Evropi, pa i kod nas forsira takozvana zelena energija, dobijanje električne energije isključivo iz obnovljivih izvora, po našem mišljenju male su šanse da u budućnosti na ovdašnjim poljima vidimo rudarske mašine. Nada poslednja umire, mnogo toga što je poslovni i politički svet na ovoj planeti zamislio nije se u potpunosti ostvarilo, pa ćemo ostaviti vremenu da kaže poslednju reč o aleksinačkim kopovima.
Dan rudara u Srbiji se obeležava uz sećanje na 6. avgust 1903. godine, dan kada je izbio štrajk u Senjskom rudniku jer su štrajkači zahtevali veću bezbednost i veće plate.
Nakon desetodnevnog štrajka, rudari u Senjskom rudniku te 1903. godine izborili su se da se otpušteni rudari vrate na posao i da se radno vreme skrati u skladu sa njihovim zahtevima.
izvor ALPRES