CRP SE NIKADA NE TUMAČI IZOLOVANO

CRP SE NIKADA NE TUMAČI IZOLOVANO

CRP se nikada ne tumači izolovano: Koje vrednosti ukazuju na virus, a kada na akutnu ili tešku bakterijsku infekciju. CRP je protein stvoren u jetri koji se oslobađa u krvotok kada se javlja upalni proces u telu.
Normalne vrednosti CRP-a su ispod 10 mg/L, a idealne ispod 6.1 mg/L

izvor Blic zdravlje

Stručni sagovornik
Dr Mladen Milošević

CRP (C-reaktivni protein) je protein koji se stvara u jetri, najvećoj žlezdi u našem organizmu. Ćelije jetre (hepatociti) oslobađaju CRP u krvotok kada se dešava neki zapaljenski proces u telu, tako da se za CRP kaže da je i marker zapaljenja odnosno upale, objašnjava za „Blic zdravlje“ dr Mladen Milošević, specijalista opšte hirurgije.

S obzirom na sve ovo, kako navodi naš sagovornik, povišene vrednosti CRP-a, nedvosmisleno ukazuju na postojanje akutnog upalnog procesa u organizmu.

– Ono što je jako bitno, jeste traganje za uzrokom te upale, tako da se vrednosti CRP-a, nikada ne tumače izolovano, to jest kao analiza za sebe, nego isključivo u sklopu kliničke slike pacijenta i u korelaciji sa drugim dijagnostičkim pretragama – objašnjava spec. dr Milošević za „Blic zdravlje“:

– Presudan momenat je i kada uključiti antibiotik ili dvojnu, ređe trojnu antibiotsku terapiju. Nikada ne treba žuriti sa upotrebom antibiotika, posebno kada su u pitanju virusne infekcije, a u tim situacijama, vrednosti CRP-a su obično blago povišene.

Naš sagovornik navodi da su normalne vrednosti CRP-a ispod 10 mg/L, a idealne ispod 6.1 mg/L.

Ukoliko je CRP između 10 i 50mg/L, to ukazuje, pre svega, na virusnu infekciju ili pak blagu bakterijsku infekciju.
Ukoliko je CRP između 50 i 200mg/L, to ukazuje na akutnu bakterijsku infekciju.
Ukoliko je CRP iznad 200mg/L, to ukazuje na tešku bakterijsku infekciju i proširen proces inflamacije u organizmu
– Svakako, kod jasnih bakterijskih infekcija, indikacija je odmah započeti sa upotrebom takozvane empirijske (iskustvene) antibiotske terapije, a potom se, u korelaciji sa daljim kliničkim nalazima i konkretnim nalazima – na primer urinokulture, hemokulture, različitih briseva i slično, uključuje odgovarajući antibiotik po antibiogramu – kaže specijalista opšte hirurgije Mladen Milošević.

Podseća da se CRP određuje i prati u postoperativnom toku, nakon različitih operacija, kao i kod raznih autoimunih bolesti, pre svega kako bi se pratio odgovor pacijenta na datu terapiju.

CRP se, inače, određuje iz uzorka krvi, u laboratoriji, a kako kaže dr Milošević, poželjno je da se ova analiza ne uzorkuje neposredno nakon obroka.