Навршавају се три године од погибије осам рудара након пробоја метана у трећој смени, у 4:09, у рударско окно рудника „Соко“ код Сокобање.
извор Н1
У несрећи у руднику „Соко“ погинули су рудари Бранко Чокорило, Бојан Стајић, Братислав Живковић, Бранислав Златановић, Петар Петровић, Дарко Златковић, Ненад Тривунац и Радован Грујић.
Лакше и теже повреде задобило је 18 рудара.
Након две године од несреће, тужилаштво је ставило тачку на истрагу, оценивши да нико није одговоран за њихову смрт, већ да је крива виша сила. Међутим, породице погинулих рудара и даље воде правну битку.
Правни заступник породица Братислав Стојановић саопштио је у петак да је Вишем суду у Нишу поднео тужбу против Јавног предузећа „Ресавица“ за надокнаду штете породицама страдалих рудара.
Стојановић је рекао да постоје 24 тужиоца, а ту спадају родитељи, брачни друг, деца и браћа и сестре који су живели заједно са страдалим рударима.
„Определили смо тужбени захтев на по један милион динара за сваког члана уже породице. Надлежан је Виши суд у Нишу с обзиром на висину вредности спора од 24 милиона динара“, изјавио је Стојановић на конференцији за новинаре у алексиначком Дому културе. Према његовим речима, тужба је поднета у складу са Законом о облигационим односима.
„Тужили смо Јавно предузеће ‘Ресавица’ јер сматрамо да је као вршилац опасне делатности објективно одговорно за смрт осам рудара“, рекао је Стојановић.
Он је казао да током судског спора очекује крајње објективно и непристрасно вештачење концентрације метана у трећој смени, за разлику од вештачења које је спроведено пред надлежним тужилаштвом у Алексинцу. Према његовим речима, вештачење концентрације метана селективно је урадио Рударско-геолошки факултет у Београду.
Стојановић је казао да је концентрација метана непосредно пре него што се несрећа догодила порасла од 1,5 процената на 99,9 процената. „Имамо сазнања да је концентрација метана била већа јер су рудари који су били присутни дали исказе пред тужилаштвом, а постоје и мерни инструметни који су мерили концентрацију метана. То је сачувано у списима предмета и лако може да се докаже да су постојали услови за евакуацију рудара, али то није учињено“, изјавио је Стојановић.
Он је казао да су у списима предмета сачуване изјаве преживелих рудара да су се због повећане концентрације метана искључивале машине које су коришћене приликом ископа, као и целокупан систем за вентилацију.
Он је подсетио да је крајем априла прошле године поднео жалбу Уставном суду на одлуку Основног јавног тужилаштва у Алексинцу о одбацивању кривичне пријаве против против 14 запослених у Јавном предузећу „Ресавица“.
„Очекујем да за две до две и по године Уставни суд одлучи по уставној жалби. Уколико одбију уставну жалбу као неосновану онда ћемо се обратити даљим међународним инстанцама као што је суд у Стразбуру“, рекао је Стојановић.
Сања Тривунац, супруга Ненада Тривунца који је страдао у несрећи у руднику „Соко“ рекла је да породице не одустају од правне борбе. „Тужбе су пуштене и видећемо шта ће бити. Знам да ће дуго да траје и да ћемо чекати“, изјавила је Тривунац.