Сваке године 7. априла људи широм света обележавају Светски дан здравља како би подстакли друге да се више брину о физичком и менталном благостању.
Овогодишња кампања, под слоганом „Здрави почеци, будућности пуне наде” истиче важност квалитетне неге мајки и новорођенчади, позивајући здравствене системе и владе да појачају напоре како би спречили ризичне исходе у трудноћи и порођају.
Скоро 300.000 жена сваке године изгуби живот због компликација током трудноће или порођаја.
Више од 2 милиона беба умире у првом месецу живота, док је приближно исто толико мртворођено.
У просеку, сваких 7 секунди наступи једна смрт која се могла спречити.
Тренутни подаци показују да се четири од пет земаља (80%) налазе далеко од постављених циљева за веће преживљавање мајки до 2030. године.
Свака трећа земља неће испунити циљеве за смањење смртности новорођенчади.
Овакви подаци указују на нужност боље организације здравствене заштите и већих улагања у репродуктивно здравље како би се зауставили ови трагични губици, који се често могу спречити правовременом негом и подршком.
Здравље мајке и детета не почиње тек у породилишту, нити се завршава изласком из њега.
Редовни прегледи пре трудноће и током ње: рано откривање проблема (повишен крвни притисак, гестацијски дијабетес) помаже у правовременом деловању и спречавању могућих проблема.
Исхрана богата хранљивим материјама: уравнотежен унос протеина, витамина и минерала смањује ризик од компликација и побољшава шансе за здрав раст бебе.
Подршка менталном здрављу: трудноћа и постпорођајни период могу бити стресни и емотивно захтевни. Како не би настали дубљи проблеми, треба кренути на психотерапију или се обратити неком саветовалишту.
Праћење након порођаја: прве недеље и месеци су критични за опоравак мајке и адаптацију новорођенчета, па су редовне контроле и савети стручњака од пресудне важности.
Иако је ове године у фокусу здравље мајки и беба, тема „Здрави почеци” односи се на све фазе живота.
Светски дан здравља 2025. усмерен је на најрањивије међу нама – труднице, породиље и новорођенчад – јер и даље губимо превише живота које је могуће спасти.
Подаци јесу алармантни, али у исто време могу бити снажан позив на акцију. Ако свако од нас учини макар један корак ка здравијој средини, заједно можемо осигурати боље исходе и свима пружити шансу за здрав почетак и будућност која обећава.