Међународни дан против злоупотребе и незаконите трговине дрогама или Светски дан борбе против дрога, обележава се 26. јуна широм света.
Обележавање овог датума, који је 1987. године усвојила Генерална скупштина Уједињених нација (Резолуцијом 42/112), има за циљ мобилисање појединаца и заједнице за подизање свести о последицама злоупотребе дрога и њихово подстицање за активан однос у сузбијању овог значајног друштвеног проблема.
Тема и слоган кампање за 2025. годину је: „Прекините ланац. Зауставимо организовани криминал.”
Овогодишњом кампањом указује се на то да организовани криминал покреће илегалну трговину дрогом, са разорним последицама по људе и заједнице широм света, позивајући на улагање у превенцију, укључујући правду, образовање, здравствену заштиту и алтернативне изворе прихода, као темеље одрживе отпорности.
Илегална трговина дрогом дубоко је повезана са другим облицима криминала, укључујући трговину људима, нелегалну експлоатацију руда и уништавање животне средине. Заједно, ови повезани злочини чине зачарани круг који продубљује сиромаштво, експлоатацију, слабост институција и присуство проблема зависности у друштву.
Заустављање кријумчарења дрога захтева дугорочну, координисану акцију како би се обухватили и понуда и потражња, и спречило да организоване криминалне групе искоришћавају постојеће слабости.
Мушкарци чине велику већину особа које користе дроге, али жене које користе дроге суочавају се са већим штетним последицама и већим препрекама за приступ лечењу.
Иако мушкарци чине знатно већи удео у кривичним делима повезаним са кријумчарењем и употребом дрога, жене су чешће укључене у синтетичке дроге него у оне биљног порекла, а када се укључе, трпе веће последице по здравље и добробит него мушкарци.
Употреба канабиса међу адолесцентима и даље представља разлог за забринутост у многим регионима, уз додатни изазов све раширеније употребе електронских цигарета (вејповања) у Северној Америци — у узрасту када употреба дрога може нанети трајну штету развоју мозга.
Према ЕСПАД истраживању из 2024. године, у Србији је икад у животу канабис користило 6,2% младих узраста 13-15 година (7,3% младића и 5,3% девојака), док је друге врсте нелегалних дрога осим канабиса користило 3,2% младих (7,3% младића и 5,3% девојака). Транквилизере или седативе је у току живота користило 8,5% младих узраста 13-15 година (5,4% младића и 11,1% девојака) у Србији.
Извор текста: Институт за јавно здравље Војводине