ШТА ЈЕ ПОКАЗАЛА ИСТРАГА НАКОН ГОДИНУ ДАНА ОД ТРОВАЊА 162 РАДНИКА У ФАБРИЦИ „MAGNA SEATING“ У АЛЕКСИНЦУ

ШТА ЈЕ ПОКАЗАЛА ИСТРАГА НАКОН ГОДИНУ ДАНА ОД ТРОВАЊА 162 РАДНИКА У ФАБРИЦИ „MAGNA SEATING“ У АЛЕКСИНЦУ

Шта је узрок тровања 162 радника фабрике “Magna seating” у Алексинцу на њиховим радним местима од 17. до 19.јануара 2024. године и има ли у том догађају нечије кривичне одговорности – није утврђено ни након више од годину дана од инцидента.

извор Блиц

Фото: Бранко Јаначковић / Рингиер

Одмах након овог ванредног догађаја који је у два наврата подигао на ноге лекаре, полицију и ватрогасце не само у Алексинцу него и у Нишу, обавештено је Основно јавно тужилаштво Алексинац. Покренуте су опсежне предистражне радње, али се још увек ради на расветљавању догађаја.

– Још увек са сигурношћу није утврђен разлог симптома тегоба које су се јавиле код радника фабрике “Magna seating” у вези догађаја у периоду од 17. до 19.јануара 2024. године. ОЈТ Алексинац је предузело мере и радње из своје надлежности, наложило потребно прикупљање података, достављање извештаја и неопходна испитивања ради утврђивања чињенице у циљу расветљавања догађаја узрока појаве тегоба код запослених – навео је за “Блиц” портпарол ОЈТ Алексинац Владимир Ћурчић.

– Услед догађаја у фирми “Magna seating” у периоду од 17. до 19.јануара 2024.године није дошло до тежег ни до лакшег нарушавања здравља никог од запослених већ до тренутних изазивања симптома иритација очију, гребања у грлу, мучнина, повраћања итд. Што није довело ни до пролазних ни до трајних штетних ефеката и нарушавања здравља запослених. Против ниједног лица није покренут преткривични поступак поводом тровања радника наведеног предузећа јер је још у току вршење провера и утврђивање узрока тровања и одговорности неког физичког/правног лица – наводи портпарол ОЈТ Алексинац.

Како је „Блиц“ писао, прво тровање радника десило се 17. јануара око 19 часова а лекарску помоћ у здравственим установама у Алексинцу затражила су 104 радника који су задобили тегобе дисајних органа изазваним, како се сумњало, удисањем испарења од лепка за лепљење подних обога које су тога дана постављане у једној мањој просторији површине 30 до 40 квадрата, у средини производне хале површине 12.000 квадрата.

Након провере квалитета ваздуха који је оцењен као чист, сутрадан се на посао вратила трећа смена запослених, када се 19.јануара, пола часа након поноћи, десило ново тровање услед кога је помоћ лекара затражило 58 запослених.

Радник из фабрике „Магна“ у Алексинцу који је описао је за „Блиц“ драматичне тренутке тровања, рекао је да је ново тровање почело када су укључене климе којима се греје производни погон. Он је рекао да се осетио прво мирис фарбе па лепка који се проширио фабриком преко система вентилације јер је било укључено грејање а онда су људи су почели да кашљу, повраћају и падају у несвест. Како је “Блиц” писао, након првог тровања у ноћи између 17. и 18.јануара, Основно јавно тужилаштво у Алексинцу је започело истрагу.

Руководство „Магне“ огласило се 18. јануара 2024.године саопштењем у којем је потврдило да је у погону у Алексинцу током “рутинске операције одржавања подне облоге” дошло до тога да “неки запослени искусе штетан утицај на здравље”.

– Лепак који је коришћен током радова одржавања је стандардни лепак за комерцијалну употребу. На првом месту желимо да свим запосленима који су погођени изразимо искрене жеље за брз опоравак – писало је у саопштењу поменуте фабрике.

У саопштењу се даље наводило да су након сазнања о инциденту одмах обавестили све надлежне установе како би спровели детаљна испитивања.

Фабрика „Магна“ у Алексинцу је 31. јануара прошле године поновно покренула производњу, након претходног спровођења пробног рада.

– Привремено затварање покренуто је ради спровођења темељне истраге о два инцидента која су утицала на добробит запослених. Током истраге, “Магна” је у потпуности сарађивала с надлежним органима. Запослени су активно подржавали локално руководство у решавању ситуације и пружили проактивну помоћ како би се осигурао даљи наставак производње – навели су раније из “Магне”. Из ове компаније су тада саопштили да су спровели широк спектар превентивних мера, као што су замена филтера система за вентилацију и климатизацију, темељна дезинфекција и чишћење целе фабрике…