Међународни дан Рома је као празник установљен 1990. у граду Сероцк у Пољској, у знак сећања на Први светски конгрес Рома који је одржан у Челсфилду код Лондона од 7. до 12. априла 1971.
На конгресу је усвојен међународни назив „Ром“, што на ромском значи „човек“, а донета је и одлука да песма „Ђелем, ђелем“, што на српском значи „Ишао сам, ишао“, постане ромска химна.
У Челсфилду је утврђена и ромска застава, плаво-зелена двобојница са црвеним точком, где плава боја представља небо, слободу и безгранично пространство, зелена траву, пут, живот обележен путовањима, док црвени точак означава симбол сталног кретања.
У Србији, према последњем попису становништва из 2022. године, живи 131.936 припадника ромске националне мањине, а подаци показују да су Роми територијално веома распрострањена заједница јер живе у скоро свим локалним самоуправама у Србији, док њени чланови припадају различитим црквама и већини верских заједница.
На територији ЕУ живи више од шест милиона Рома, док на подручју читаве Европе живи њих између 10 и 12 милиона што их чини највећом етничком мањином на Старом континенту.