КАКАВ  ВАЗДУХ УДИШЕМО ТОКОМ ЗИМЕ?

КАКАВ ВАЗДУХ УДИШЕМО ТОКОМ ЗИМЕ?

Почетком хладног времена и грејне сезоне, последњих година становници Алексинца и приградских насеља примећују драстично повећање загађења ваздуха, које у овим данима ниских температура добија још више на интензитету.

Загађење ваздуха је изузетно озбиљан глобални проблем, са драматичним последицама по здравље људи и животну средину.

Док са једне стране можемо да говоримо о потреби за боравком на отвореном зарад бенефита свежег ваздуха, загађење, које је у одређеним деловима дана углавном на изузетно високом нивоу у градским срединама, доводи до потребе да се заправо заштитимо од њега.

Загађење ваздуха је комплексан проблем, који има више извора, а међу кључним факторима су индустрија и саобраћај, као и индивидуалне активности свакога од нас, односно активности у оквиру домаћинстава.

Индустријска постројења код нас не постоје, тако да смо са те стране мирни.

Саобраћај представља још један значајан фактор загађења ваздуха, посебно у густо насељеним градским подручјима, јер издувни гасови из возила значајно доприносе повећању концентрације загађивача у ваздуху.

И са те стране можемо бити релативно мирни, јер интензитет саобраћаја није баш толики да би представљао велики проблем.

У контексту   појединачних специфичних активности, можемо говорити о употреби или лошем одржавању уређаја за грејање. Примера ради, пећи на чврсто гориво или ложишта која користе неквалитетно гориво могу емитовати велике количине штетних честица и гасова у ваздух.

Загађен ваздух може изазвати различите респираторне проблеме, алергијске реакције и чак повећати ризик од озбиљнијих здравствених проблема као што су срчани и мождани удар. Према статистичким подацима од девет смртних случајева, један је везан за последице од загађења ваздуха.

Од најчешћих загађивача који се појављују на нашем подручју су PM2.5 , PM10 честице.

PM2.5 честице су врло мале и лагане, и имају тенденцију да остају дуже у ваздуху него теже честице. Ово повећава шансе да људско тело или животиња удахне ове честице у плућа. Захваљујући својој малој величини, честице мање од 2.5 микрометара су способне да прођу нос и грло, те могу да продру дубоко у плућа, а чак могу ући и у крвоток.

Фине честице су такође познате по способности да изазову или погоршају хронична обољења као што су астма, срчани напад, бронхитис и остале респираторне проблеме.

PM 10 представљају ситне честице мање од 10 микрометара, које имају способност слободног кретања у атмосфери.  PM10 сасвим лако могу да продру до доњих слојева дисајних органа. У случају нано облика ових честица, можемо да говоримо о продирању и до делова кардиоваскуларног система. Краћа изложеност доводи до иритације респираторних органа, много чешће и до инфекција, а дужа изложеност може да доведе до настајања већих респираторних проблема као што је хронична опструктивна болест плућа или рак.

Оно што можемо да саветујемо у околностима повећање загађености ваздуха, а што је у Алексинцу и околини ових дана веома присутно је да грађани избегавају боравак на отвореном, посебно у вечерњим сатима, а уколико излазе да користе заштитне маске са ознаком N95, јер обичне, хируршке маске не могу да зауставе ситне честице.