Светски дан особа са аутизмом обележава се данас под слоганом „Унапређење неуродиверзитета и циљева одрживог развоја Уједињених нација (УН)“, којим се наглашава укрштање између неуродиверзитета и глобалних напора за одрживост и показује како инклузивне политике и праксе могу да покрену позитивне промене за појединце са аутизмом широм света, саопштиле су УН.
Подстицањем дијалога и сарадње у више сектора, Светски дан свести о аутизму 2025. ојачаће потребу за континуираним напорима да се елиминишу баријере, промовишу инклузивне политике и препознају доприноси аутистичних појединаца друштву и постизању циљева одрживог развоја.
Од када је Генерална скупштина Уједињених нација прогласила 2. април за Светски дан свести о аутизму 2007. године, УН су радиле на промовисању пуног остваривања људских права и основних слобода за аутистичне појединце, обезбеђујући њихово равноправно учешће у друштву.
Током година, направљен је значајан напредак, у великој мери вођен заговорницима аутизма који су неуморно радили на томе да проживљена искуства појединаца са аутизмом доведу у први план глобалних дискусија.
Резолуција Генералне скупштине из 2007. истакла је потребу да се подигне свест јавности о аутизму.
Данас, више од 17 година касније, глобални покрет проширио се изван свести на активно промовисање прихватања, уважавања и инклузије, препознајући допринос који људи са аутизмом дају својим заједницама и свету уопште.
У Србији Светски дан особа са аутизмом обележава се разним манифестацијама, као и конференцијама на којима се указује значај подизања свести о аутизму.
У бази Регистра деце са сметњама у развоју у Србији је прошле године евидентирано 3.418 деце узраста до 18 година, а од тог броја њих 1.666 су деца са дијагнозама поремећаја из спектра аутизма, саопштио је Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“.
Са овим поремећајима здравља у Регистру је евидентиран већи број дечака (1.330) у односу на број девојчица (336), а у саопштењу се наводи да је циљ прикупљања података о особама са аутизмом увид у податке о оболелима и новооболелима од овог поремећаја здравља, по полу, узрасту, процени њихове функционалности и другим карактеристикама.